Pomysłów na rozwój turystyki w regionie nie brakuje. Niestety, zjawiska przyrodnicze nie zawsze im sprzyjają

W Olsztynie trwa dyskusja na temat wykorzystania turystycznego potencjału regionu. Pomysłów na to, jak ożywić turystkę, jest niemało. Jeden z nich podał radny Grzegorz Smoliński, który widzi w mieście spory potencjał.

– Szczególnie jeśli chodzi o nasze jeziora, czy istnieje możliwość sprowadzenia tutaj środowiska wędkarskiego? – spytał radny. – Można by było organizować zawody.

Pomysł zapewne dobry, bo akwenów wodnych w okolicy Olsztyna nie brakuje. Jak zauważył jednak sam Smoliński, ze środowisk związanych z wędkarstwem docierają do niego sygnały, że w okolicznych akwenach... nie ma ryb.

Władze miasta nie potwierdzają, by problemem olsztyńskich jezior był brak ryb.

– Według pisma otrzymanego z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, do wód wprowadzane są corocznie różnorodne gatunki materiału zarybieniowego, m.in. sielawa, szczupak, sum, lin, okoń, węgorz, karaś pospolity – wylicza Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Jednak, jak poinformował kierownik Zakładu Hydrobiologii Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, warunki panujące w jeziorach nie sprzyjają rozrodowi i wzrostowi tychże gatunków. Chodzi o silną eutrofizacje jezior, czyli proces polegający na wzroście żyzności wód. Co prawda początkowo zjawisko to sprzyja wzrostowi liczby ryb, ale z czasem powoduje m.in. wyczerpanie zasobów tlenu, a co za tym idzie - zanik fauny głębinowej. Stąd ryby często giną zimą pod pokrywą lodową. W efekcie w olsztyńskich jeziorach częściej występującymi są np. płocie, które są mniej pożądanymi przez wędkarzy gatunkami.

Wędkarski pomysł na rozwój turystyki mimo wszystko się spodobał. Co więcej, jest już realizowany.

– Organizowanie zawodów wędkarskich rzeczywiście może stanowić pewien sposób na propagowanie miasta i jego przyrodniczych walorów turystycznych – przyznał prezydent Grzymowicz. – Koła wędkarskie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie cyklicznie organizują na jeziorze Długim zawody wędkarskie, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, które cieszą się dużą popularnością i przyciągają coraz większe grono zainteresowanych.