26. Marsz Żywych w Oświęcimiu z udziałem dwóch olsztyńskich szkół

   • 24 kwietnia na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbył się 26. Marsz Żywych
  • Corocznie w Marszu Żywych uczestniczy ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów świata
  • W tym roku w wydarzeniu wzięła również udział młodzież ze szkół w Olsztynie 

W poniedziałek, 24 kwietnia, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbył się 26. Marsz Żywych.

– Wraz z innymi uczestnikami przeszliśmy trzykilometrową trasę spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – relacjonuje ambasadorka Muzeum POLIN i nauczycielka historii Gimnazjum nr 13, Joanna Mieszczyńska. – Główne uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie teraz stoi pomnik ofiar Holokaustu.

Corocznie w Marszu Żywych uczestniczy ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów świata. W tym roku w wydarzeniu wzięła również udział młodzież z Gimnazjum nr 13 i XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. N  ten cel nauczycielki Ewa i Joanna Mieszczyńskie uzyskały grant z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości ponad 10 tys. złotych.

Pierwszy marsz zorganizowany był w 1988r. W ramach projektu edukacyjnego, organizowanego przez międzynarodową organizację March of the Living, Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z polskimi rówieśnikami.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd