Powstają samoobsługowe punkty naprawcze

 

Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg na dostawę i montaż samoobsługowych, darmowych punktów napraw rowerów. Pięć stacji wyposażonych zostanie m.in. w klucze, wkrętaki, imbusy i pompkę do rowerów z adapterem do wszystkich rodzajów zaworów rowerowych. Pierwsze mini bazy do podstawowych napraw rowerów zamontowane zostaną w Ostrowie już w czerwcu tego roku. Samoobsługowe stacje napraw rowerów posłużą rowerzystom, którzy nie posiadają własnych narzędzi, a którym podczas jazdy przytrafi się awaria pojazdu.

– O powstaniu takich punktów napraw rowerów rozmawialiśmy już od jakiegoś czasu, również z członkami stowarzyszenia „Rowerowy Ostrów”. W tym roku realizujemy projekt dotyczący unowocześnienia transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi, na który miasto pozyskało ponad 30 milionów złotych. Jego częścią jest budowa ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą. Namawiamy mieszkańców do przesiadania się z samochodów na rowery mając na uwadze efekt ekologiczny takiej zmiany. By namawiać skuteczniej, budujemy ścieżki rowerowe, wprowadziliśmy system roweru miejskiego, a teraz chcemy zadbać o to, by rowerzyści mogli na terenie miasta dokonać drobnych napraw rowerów – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Do ogłoszonego przez MZD przetargu wpłynęła jedna oferta. Wykonawcą tej inwestycji będzie firma Ibombo z Leszna, a koszt dostawy i montażu stacji wyniesie blisko 36 tys. zł. Wybranych zostało pięć lokalizacji: ul. Paderewskiego, Plac 23 Stycznia, ul. Głogowska – Park Kilińskiego, al. Solidarności oraz Centrum Przesiadkowe. Cztery pierwsze stacje napraw rowerów zamontowane zostaną już w czerwcu. Ostatnia, po wykonaniu prac budowlanych przy Centrum Przesiadkowym.

Konstrukcja stacji umożliwia umieszczenie pojazdu na wspornikach, a także ruch pedałami przy dokonywaniu przeglądów czy napraw rowerów. Narzędzia będą w niej chronione przed warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą dzięki drzwiczkom na solidnych zawiasach. System ich otwierania będzie wykorzystywał monetę – jak przy wózkach sklepowych.

– Poza sporą ilością kluczy, wkrętaków, imbusów stacja wyposażona będzie w ręczną pompkę do rowerów powietrza z adapterem na wszystkie zawory rowerowe. QR CODE znajdujący się na froncie stacji umożliwi skorzystanie z publikacji internetowych zawierających instrukcje napraw usterek rowerowych – dodaje Marcin Wieruchowski, dyrektor MZD.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd