Pierwsza biblioteka multimedialna w Wielkopolsce na finiszu

 

Dobiegają końca prace budowlane w budynku przy ul. Kolejowej 24b. Powstaje tu nowoczesna biblioteka multimedialna. Madiateka stanie się filią Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie to pierwsza biblioteka multimedialna w Wielkopolsce.

W lipcu ubiegłego roku ostrowski Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową pomieszczeń I i II kondygnacji budynku na pomieszczenia biblioteki multimedialnej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „MultiMedia – rozbudowa oferty Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim o bibliotekę multimedialną”. Zgłosiły się do niego trzy firmy, a najkorzystniejsza ofertę – 2183000 zł – złożyła ostrowska firma Domar Budownictwo Architektura.

 

Budowa mediateki

– Obecnie prace budowlane dobiegają końca. Jestem bardzo zadowolona z wykonawcy ponieważ bardzo przyłożył się do tego zadania. W wykonanych pracach widać dokładność i rzetelność, a co najważniejsze, prace prowadzone są zgodnie z zaplanowanymi terminami – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Po zakończeniu prac ostrowska Mediateka wyposażona zostanie w sprzęt multimedialny oraz meble. Oba przetargi zostały już przez urząd rozstrzygnięte. Do przetargu na dostawę i montaż wyposażenia multimedialnego do pomieszczeń w budynku przy ulicy Kolejowej 24b zgłosiła się jedna firma – Projekt Miltimedia z Lubina – i to ona została wykonawca tego zadania. Jego koszt to 949563,06 zł. Dostawą i montażem wyposażenia wnętrz zajmie się firma LBM z Bydgoszczy. Do tego przetargu wystartowały cztery podmioty, a zwycięska oferta opiewała na 245560,89 zł.

– Nasz obiekt będzie bardzo innowacyjny. Jest to dopiero 11 projekt Biblioteki Multimedialnej w Polsce i najbardziej aktualny ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych. Przed nami dokończenie prac budowlanych, montaż multimediów i wyposażenie obiektu w meble. Następnie przyjdzie czas na przeszkolenie przyszłych pracowników Mediateki. Otwarcie obiektu planujemy w połowie tego roku – informuje prezydent miasta.

 

Mediateka w Ostrowie Wielkopolskim

Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niewidomych. W obiekcie „bez barier” została zamontowana winda, a specjalne stanowiska zostaną wyposażone w system komunikacji brajlem.

Całkowity koszt inwestycji to około 3,4 mln zł. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Miasto ze swego budżetu dołoży nieco ponad 500 tys. zł.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd