Ostrów Wielkopolski. Strażnicy miejscy prowadza zajęcia edukacyjne

Od początku roku ostrowscy funkcjonariusze prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

– Podczas zajęć ostrzegamy dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami. Omawiamy sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także tłumaczymy zbieżność norm prawnych i moralnych – wyjaśnia funkcjonariusz straży ds. profilaktyki Karolina Cicharska.

 

Do tej pory pogadanki i warsztaty odbyły się w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, w Przedszkolu Nr 8 i Szkole Podstawowej nr 11. Podczas spotkań mówiono o bezpieczeństwie w czasie ferii. Uczono, w jaki sposób asertywnie powiedzieć „Nie, dziękuję”.

– Zapotrzebowanie na tego rodzaju warsztaty przerosło nasze oczekiwania. Harmonogram został zapełniony na najbliższe trzy miesiące, mimo że nie wszystkie placówki odpowiedziały jeszcze na naszą ofertę – mówi komendant Straży Miejskiej, Grzegorz Szyszka.

 

Wzrost uzależnień wśród dzieci i młodzieży obserwuje się w skali całego kraju od lat. Nie jest to jednak, jak się powszechnie sądzi, wyłączny problem rodzin dysfunkcyjnych i środowisk patologicznych. Co można zrobić, by uchronić uczniów przed nałogami?

– Jak do tej pory, najskuteczniejszym sposobem walki jest profilaktyka – ocenia Cicharska.