Piotrków Trybunalski. Coraz bliżej wizyty prezydentów

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim będą obchodzone w dniach 18–26 marca. W tym okresie zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. wystawy, pokazy filmowe, przegląd kina węgierskiego, warsztaty taneczne, koncerty, konferencje i sesje naukowe, konkurs piosenki węgierskiej oraz turniej układania kostki Rubika. Ważnymi elementami obchodów będzie również forum gospodarcze, na którym spotkają się przedsiębiorcy z Polski i Węgier oraz Międzynarodowe Targi Turystyki Kulinarnej z udziałem wystawców z obu państw.

Kulminacja Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przypada na 24 i 25 marca. Wówczas w Piotrkowie Trybunalskim gościć będą prezydenci: Andrzej Duda i Janos Ader. W programie oficjalnych uroczystości znalazły się powitanie na placu Zamkowym, gala z przekazaniem flagi Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, odsłonięcie tablicy poświęconej Eugeniuszowi Szyklay oraz msza święta w kościele ojców Jezuitów.

25 marca (sobota) zaplanowano wielki finał Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z koncertem gwiazd na terenie autogiełdy przy ulicy Dmowskiego. O godz. 18.00 na scenie pojawi się Michał Szpak z zespołem, a godzinę później dla piotrkowian zagra węgierska legenda rocka – zespół OMEGA. Grupie towarzyszył będzie Józef Skrzek, były lider zespołu SBB i członek Grupy Niemen. Podczas dwugodzinnego występu piotrkowianie usłyszą największe przeboje węgierskiej grupy z utworem „Dziewczyna o perłowych włosach” na czele oraz utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Na koniec widzowie usłyszą motywy muzyczne łączące Polskę i Węgry, które na niebie będą ilustrowane przez pokaz sztucznych ogni.

Szczegółowy program obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej znajduje się na stronie internetowej.