Holender ma już koncepcję

Już wiadomo, jak będzie wyglądał polkowicki wiatrak. Przygotowana przez projektantów z zielonogórskiej firmy ABK-Projekt koncepcja uwzględnia wszystkie sugestie zgłoszone przez mieszkańców w specjalnej ankiecie, którą wypełniali w ubiegłym roku. W badaniu, mającym określić oczekiwania polkowiczan wobec wiatraka i jego przyszłych funkcji, wzięło udział ponad 1600 osób. Większość z nich chciała, by wiatrak był możliwie najbardziej zbliżony swoim wyglądem do pierwotnego kształtu. Tak też będzie.

 

– Przygotowana koncepcja zakłada między innymi wybudowanie wewnątrz wieży wiatraka klatki schodowej umożliwiającej dostęp do tarasu widokowego, który planuje się usytuować na poziomie wieńczącym wiatraka. Będzie to jeden z kilku punktów widokowych. Bardzo się cieszę, że jest już gotowy projekt – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Proces projektowania wiatraka został również poprzedzony konsultacjami z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wszelkie sugestie oraz uwagi zostały wzięte pod uwagę i ostateczna koncepcja uzyskała jego akceptację.

 

Obecnie trwają procedury związane z otrzymaniem pozwolenia na budowę ze starostwa powiatowego. Dobiegną końca w najbliższym czasie.

Zabytkowy obiekt został wybudowany w latach 80. XIX wieku. Jego wieża ma wysokość około 16 metrów.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd