Polkowice. Chronię Życie przed Rakiem

Polkowicka Kampania Chronię Życie przed Rakiem to dziś, po 11 latach od pierwszej edycji, szereg działań profilaktycznych, dzięki którym znacząco wzrasta świadomość zdrowotna polkowiczan. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy – to tylko przykłady spośród wielu działań realizowanych w ramach kampanii.

– Mammografia, USG piersi, edukacja w zakresie chorób nowotworowych, profilaktyka raka płuc, promowanie zdrowego stylu życia. Spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, ale także konkursy i wiele działań edukacyjnych – to wszystko jest nieodłączną częścią naszej kampanii – mówi Mariola Kośmider, pomysłodawczyni i koordynator działań podejmowanych w ramach kampanii.

Wszystko, co zrealizowano w tym roku podsumowano podczas konferencji podsumowującej 11. edycję. Odbyła się ona w Auli Forum Zespołu Szkół. W atmosferze niemal rodzinnej, bo rokrocznie w kolejnych konferencjach uczestniczą ambasadorki i ambasadorzy poprzednich edycji.

– Czujemy się wyróżnione, że miałyśmy możliwość skorzystania z możliwości zaszczepienia się. Dziś jesteśmy dorosłe, dbamy o swoje zdrowie, jesteśmy otwarte radosne. Spora w tym zasługa Polkowickiej Kampanii Chronię Życie przed Rakiem –mówiły uczestniczki.

Pod wrażeniem działań realizowanych w Polkowicach był Maciej Musiał, który po raz kolejny poprowadził konferencję.

– Młodzież w Polkowicach jest naprawdę bardzo świadoma, poważnie podchodzi do kwestii istotnych, takich jak profilaktyka zdrowotna. To sprawia, że jest wyjątkowa. Lubię do Was przyjeżdżać. Czuję się tutaj bardzo dobrze – stwierdził młody aktor.

 

Stałym punktem konferencji jest wywiad z gwiazdą, który przeprowadza Grzegorz Kacała, pierwszy chłopak, który zgodził się na udział w sesji zdjęciowej i pojawił się na bilbordach promujących kampanię. Gościem Grzegorza była Katarzyna Kazimierczak, aktorka Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i terapeutka.

– Jest mi bardzo blisko do Polkowic. Realizuje się tutaj wiele interesujących i wartościowych przedsięwzięć. Jesteście otwarci, świadomi. Bardzo lubię pracować z młodzieżą polkowicką. Jestem mi przykro, że w Legnicy, w której mieszkam tego typu kampanii nie ma. U was jest bardzo fajna, rodzinna atmosfera. Widzę, że utrzymujecie kontakt. To jest także bardzo wartościowe. Choć oczywiście największa wartość ma to, że coraz chętniej polkowiczanie się badają i przywiązują wagę do tego, by żyć zdrowo – mówiła aktorka.

W czasie tegorocznej konferencji kapituła po raz trzecie przyznała statuetki Białej Róży. Przyznano je Elżbiecie Kich-Wiśniewskiej, dyrektor Gimnazjum Nr 1 za „mądre decyzje w trosce o zdrowie mieszkańców” oraz Dorocie Gnych, dyrektor Gimnazjum Nr 2 za „mądre decyzje, które mają tylko przyszłość, nie mają przeszłości”.

Rokrocznie w czasie konferencji jest możliwość obejrzenia ciekawych wydarzeń kulturalnych. W tym roku na scenie wystąpili artyści z grupy Ocelot. Ich występ zapierał dech w piersiach i wzbudził aplauz publiczności. W nagrodę artyści otrzymali gromkie brawa oraz owację na stojąco.

– Pamiętajcie, że osiągnąć taką sprawność fizyczną trzeba być zdrowym – zakończył Bogdan Zając, prezes Fundacji „Ocelot”.