Podsumowanie praktyk zagranicznych od kuchni

 

W polkowickim Aqua Hotelu podsumowano projekt „Europa na widelcu – praktyki zagraniczne od kuchni”. Był on realizowany w ramach programu „Erasmus plus” – Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego. Realizatorem projektu była Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP we Wrocławiu, a wzięło w nim udział dziesięciu uczniów z Polkowic.

– W sumie w wyjeździe uczestniczyła grupa 20 osób. Wyjazd był z cała pewnością bardzo kształcącym doświadczeniem dla uczestników – mówi Ewa Wójtów, koordynator projektu.

Wyjazd na praktyki został poprzedzony intensywnym przygotowaniem językowo-kulturowo-pedagogicznym. Młodzież pracowała w zakładach gastronomicznych na terenie Lipska. Wyjazd pozwolił uczestnikom na zdobycie doświadczenia zawodowego, poznanie kultury pracy i praktyk stosowanych w europejskich firmach. Poza tym młodzi ludzie mieli okazję ku temu, by poznać interesujące miejsca oraz ludzi. Po zakończeniu pobytu młodzież otrzymała dokumenty Europass Mobility, które na pewno okażą się przydatne w życiu zawodowym. Młodzież biorąca udział w wyjeździe jest bardzo zadowolona.

– Zdobyłem wiele wartościowych i przydatnych umiejętności. Poznałem wielu interesujących ludzi. Na pewno ten wyjazd mnie zmienił – mówi nam Patryk Winkowski – uczestnik projektu.

Warto podkreślić, że uczestnicy projektu nie ponieśli żadnych kosztów finansowych związanych z wyjazdem. Wszystko zostało sfinansowane ze środków unijnych. Nad prawidłowym przebiegiem realizacji projektu czuwali pracownicy DWK OHP we Wrocławiu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd