Polkowice. Narty biegowe pełne pozytywów

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach spędzili pełen emocji dzień w Jakuszycach. Odkryli korzyści płynące z poruszania się na nartach biegowych.

– Było super – mówią zgodnie świeżo upieczeni specjaliści od biegówek.

– W ramach rehabilitacji społecznej, ruchowej oraz przełamywania barier postanowiliśmy zorganizować zajęcia instruktażowe z poruszania się na nartach biegowych. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – komentuje Stanisław Rapczuk, instruktor terapii zajęciowej. – Ruch na świeżym powietrzu, możliwość obcowania z urocza naturą, wysiłek fizyczny – to wszystko doskonale wpłynęło na samopoczucie naszych podopiecznych – wylicza.

Jazda na nartach to bardzo interesująca forma spędzenia czasu wolnego. Dla podopiecznych WTZ była ona możliwością nabycia nowych umiejętności, co z całą pewnością przełożyło się na podniesienie samooceny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że poruszanie się na nartach biegowych odgrywa zasadniczą rolę w przeciwdziałaniu stanom depresyjnym. Po nabyciu podstawowych zdolności z zakresu jazdy na biegówkach, część uczestników podjęła wezwanie dotarcia do oddalonego o pięć kilometrów Schroniska PTTK Orle. Ta sztuka się udała, dając powody do wielkiego zadowolenia.

Ci, którzy nie podjęli wyzwania, na wędrówkę do schroniska wyruszyli pieszo. Na miejscu, w górskim klimacie i przy wspólnym ognisku, był czas na regenerację sił. Nabyte doświadczenie i przeżyte emocje skutecznie wpłyną pozytywnie na dalszy proces prowadzonej rehabilitacji i stan emocjonalny uczestników.