Polkowice. Nauczyciele podnoszą poziom

– Naszą ambicją jest nieustanne podnoszenie kwalifikacji, udział w innowacjach edukacyjnych, w programach poszerzających kompetencje. Wciąż się szkolimy, przystępujemy do kolejnych projektów unijnych. W tym roku szkolnym udało się nam zakwalifikować do elitarnego programu „Erasmus plus” – mówi Dorota Gnych, dyrektor Gimnazjum Nr 2.

Gimnazjum Nr 2 to jedyna szkoła w Polkowicach, wśród szkół gimnazjalnych i podstawowych, która uczestniczy w tym projekcie. Nauczyciele będą brać udział w dwutygodniowych kursach metodyczno-językowych oraz w zintegrowanym kursie językowo-przedmiotowym. Dzięki temu nabędą kwalifikacje i uprawnienia do przeprowadzanie lekcji z wybranych przedmiotów w języku angielskim. Pedagodzy wyjada na kursy do Wielkiej Brytanii oraz na Maltę. Pierwsza grupa wyjedzie za granicę już w marcu.

– Udział w tym przedsięwzięciu zapewni naszym nauczycielom nabycie nowych umiejętności, poznanie innowacyjnych metod nauczania, które będą mogli stosować w swojej codziennej pracy. Nabyta wiedza i umiejętności zostaną wykorzystane do prowadzenia klas dwujęzycznych z dodatkowymi godzinami języka francuskiego i hiszpańskiego oraz językiem angielskim jako wykładowym na wybranych przedmiotach. Zostanie utworzona strona internetowa w języku angielskim, a gazetka szkolna będzie wzbogacona o artykuły w języku obcym – wylicza korzyści płynące z udziału w projekcie Dorota Gnych.

Co ciekawe, Gimnazjum Nr 2 po raz kolejny uczestniczy w projekcie unijnym. W poprzednich latach szkoła brała udział w programie unijnym Comenius.

– Uczniowie wyjeżdżali do krajów partnerskich, poznawali kulturę i tradycje państw, które zwiedzali, a także doskonalili swoje umiejętności językowe. Gościli w swoich domach młodzież z krajów partnerskich (Włoch, Hiszpanii, Turcji), uczestniczyli w zajęciach i w specjalnie zorganizowanych projektach w naszej szkole. Dla wszystkich była to doskonała zabawa, a posługiwanie się językiem angielskim sprawiało uczniom dużą przyjemność – podkreśla dyrektor Gnych.

Najlepszym sposobem ma naukę języka obcego jest obcowanie z nim na co dzień i właśnie w ten sposób, dzięki uczestniczeniu w projekcie młodzież mogła doskonalić swoje umiejętności językowe.

– Stawiamy na naukę języków obcych, ponieważ są one oknem na świat, dzięki ich znajomości można poszukiwać informacji, podróżować, rozwijać pasje. Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach umiejętnością kluczową – mówią nauczyciele, którzy wezmą udział w projekcie.

Projekt „Mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.