Polkowice. Szymon Hołownia powitał dzieci na Uniwersytecie

4 marca, w sobotę, rozpoczęły się zajęcia w Uniwersytecie Dziecięcym Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Są one skierowane do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Polkowice. W sumie udział w nich weźmie 60 dzieci.

Wykład inaugurujący cykl zajęć odbył się w pierwszą sobotę marca i został poprowadzony przez gościa specjalnego – Szymona Hołownię, który z małymi słuchaczami zastanowił się „Jak naprawiać świat, gdy ma się 10 lat?”.

Zajęcia w formie wykładów i warsztatów rozpoczną się 25 marca. Dzieci dowiedzą się wówczas ,skąd bierze się prąd (mgr Jacek Nowicki), czy każdy ma linie papilarne (dr Sylwia Skubisz-Ślusarczyk) i jak wyruszyć w podróż do wnętrza Ziemi (dr Wojciech Kaczmarek). Kolejne cykle zajęć odbędą się w soboty – 22 kwietnia, 20 maja i 10 czerwca. Zaplanowano m.in. tematy: „Czy grzyby potrafią latać?”, „Jak zostać dziennikarzem?” czy „Jak Kopciuszek to zrobiła, że sól z pieprzem rozdzieliła?”. W tym semestrze dzieci pojadą również na wycieczkę do planetarium w Zielonej Górze.

Zapisy do Uniwersytetu odbywały się w lutym drogą internetową. Decydowała kolejność zgłoszeń.

– Chętnych było bardzo wielu. Były to, zgodnie z regulaminem, dzieci z klas od trzeciej do szóstej. Promowaliśmy wcześniej projekt w szkołach. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem – mówi Maria Paszkowska, koordynująca UDUJW. Dzięki finansowaniu z budżetu Gminy Polkowie oferta była skierowana do wszystkich zainteresowanych młodych mieszkańców Gminy, spełniających wstępne kryteria wiekowe.

– Dziś możemy powiedzieć, że sprawdziła się prowadzona dotąd przy UJW Dziecięca Akademia Języka Angielskiego, teraz czas na Uniwersytet Dziecięcy – mówi dr W. Olszewski, rektor UJW. – Najmłodsi ze szczególnymi zainteresowaniami będą mogli realizować w nim swoje pasje. Chcielibyśmy także dążyć do wyławiania talentów – dodaje rektor. Podczas sobotnich spotkań, od marca do czerwca i od września do grudnia, będą się odbywały atrakcyjne wykłady prowadzone przez ciekawe osoby oraz zajęcia warsztatowe w grupach. Raz w semestrze planowana jest wycieczka.

Korzystanie z oferty Uniwersytetu będzie nieodpłatne. Więcej informacji na temat Uniwersytetu Dziecięcego UJW znajduje się na stronie internetowej.