Głębsze doświadczanie życia i przełamywanie granic

 

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach odbyli kolejną niezwykłą podróż. Tym razem przemierzyli znaczną część Europy, by spędzić czas nad Morzem Czarnym w Bułgarii.

Do tego wyjazdu osoby z niepełnosprawnością przygotowywały się od długiego czasu. Wspólnie pracowały nad powierzonymi zadaniami, za które otrzymały gratyfikację finansową, a także uzyskały szczególną przychylność Biura Turystycznego Duo Travel w Boguszowie Gorcach, które dofinansowało wyjazd i jednocześnie kompleksowo go przygotowało.

Poza przekroczeniem granic, uczestnicy przełamali wiele barier emocjonalnych. Źródłem mnóstwa wrażeń był dla nich również rejs statkiem oraz kąpiel w Morzu Czarnym. W trakcie pobytu był także czas na odwiedzenie miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, udział w pokazie tresury delfinów, podziwianie nadmorskiej fauny i flory, a także okazja do zapoznania się z historią polskiego króla Władysława III Warneńczyka. Osoby z niepełnosprawnością złożyły także wizytę w mauzoleum na polu bitwy, którą stoczył polski władca.

Ta niezwykła wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Towarzyszyła im obca kultura, zupełnie nowe doświadczenia, a także liczne przeżycia, których efekty na trwałe zapiszą się w sposobie postrzegania świata i otoczenia. Granice i ograniczenia, które dotychczasowo wykluczały osoby z niepełnosprawnością z głębszego doświadczania życia, zostały podczas wyjazdu przełamane, co też w większym stopniu usamodzielniło podopiecznych i dało większą odwagę do osobistego zmagania się z własnymi słabościami.

Działalność WTZ jest finansowana ze środków Powiatu Polkowickiego, Urzędu Gminy Polkowice oraz PFRON.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd