Świadczenie emerytalne popularne w ZUS

 

Jak przekonuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, emerytury dla matek z programu „Mama 4 plus, które oficjalnie wejdą w życie 1 marca, stają się coraz bardziej popularne. Wniosek o minimalne świadczenie emerytalne złożyło do ZUS już ok. 2 tys. kobiet.

– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie tym świadczeniem emerytalnym. Tylko w bieżącym miesiącu odwiedziło nasze sale obsługi klientów lub zadzwoniło 42 tys. osób, które chciały dowiedzieć się, czy spełniają warunki do uzyskania takiego świadczenia. Odzew jest więc bardzo duży. To niewątpliwie bardzo duże zaskoczenie, że tak naprawdę jeszcze przed datą, która umożliwia złożenie wniosku, zarejestrowaliśmy ich już ponad 2 tysiące. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów i przyjmujemy wnioski już od 17 lutego. Ludzie ocenili, zgodnie z prawdą, że ZUS jest przygotowany do składania wniosków przed terminem. Traktuję to jako wyraz zaufania do naszej instytucji – ocenia prezes ZUS.

Jak informuje prezes ZUS, przyznanie emerytury dla matek jest zależne od sytuacji finansowej przedstawionej we wniosku i faktu wychowania co najmniej czworga dzieci, a więc „sprawowania osobistej opieki nad dziećmi polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach”. Na podstawie wstępnej analizy złożonych wniosków można stwierdzić, że większość wnioskujących do ZUS o minimalne świadczenie emerytalne jest w wieku 60–70 lat, choć zdarzyły się 2 wnioski od kobiet w wieku ponad 90 lat. Ponadto o minimalne świadczenie emerytalne złożyło do ZUS zawnioskowało również 6 mężczyzn.

– Zgodnie z naszymi szacunkami około 92 tys. osób już na starcie spełnia warunki do przyznania świadczenia emerytalnego. Są to mamy, a w niektórych przypadkach także ojcowie, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci, osiągnęli wiek emerytalny i mają emeryturę niższą niż minimalna, albo też nie posiadają prawa do emerytury i nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania – podsumowuje prezes ZUS.

kup artykuly platne