Przedstawiciele olsztyńskiego magistratu odwiedzili zachodnich sąsiadów

   • Olsztyńscy urzędnicy z wizytą w Gelsenkirchen z okazji jubileuszu współpracy partnerskiej
  • Udział w uroczystościach połączony był z promocją stolicy Warmii
  • Podczas spotkania przybliżono gospodarzom postać Mikołaja Kopernika 

Z okazji jubileuszu współpracy partnerskiej, przedstawiciele olsztyńskiego magistratu odwiedzili zachodnich sąsiadów. Wizyta połączona była z promocją Olsztyna.

– Bardzo się cieszę, bo od ćwierć wieku możemy promować i rozwijać nasze miasta w ramach współpracy partnerskiej–- mówił podczas wizyty prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Wierzę, że kolejne lata przyniosą jeszcze wiele ciekawych wspólnych przedsięwzięć.

Udział w uroczystościach połączony był z promocją stolicy Warmii. Podczas spotkania przybliżono gospodarzom postać Mikołaja Kopernika. O pracy astronoma oraz unikalnej tablicy astronomicznej Kopernika opowiadał dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. Zgromadzonym na jubileuszu zaprezentowano także wystawę poświęconą wybitnemu uczonemu zatytułowaną „Mikołaj Kopernik 1473–1543”. Wystawa będzie prezentowana mieszkańcom Gelsenkirchen jeszcze przez około miesiąc.

Gelsenkirchen to miasto liczące około 260 tys. mieszkańców, położone blisko zachodniej granicy Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia. Choć dzieli je od Olsztyna około 1100 km, związki obu miast są nader bliskie, opierają się bowiem zarówno na przesłankach historycznych, jak i współcześnie rozwijanym partnerstwie.

Nawiązanie oficjalnych kontaktów samorządów miejskich nastąpiło tuż po 1989 r. Działające w Gelsenkirchen Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Olsztyna „Allenstein” wykazywało żywe zainteresowanie losami rodzimego miasta. Jedną z pierwszych spraw, które szczególnie zjednoczyły społeczności obu miast, było odnowienie i ponowne ustawienie na moście na Łynie pomnika św. Jana Nepomucena. Do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy obu miastami doszło w 1992 r. Inicjatywę tę upamiętnia nazwanie Aleją Gelsenkirchen ciągu komunikacyjnego łączącego most św. Jana z ul. Szrajbera.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd