Inwestycje, innowacje, infrastruktura

   • Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpił na konwencji Zjednoczonej Prawicy
  • Zaapelował do ministra infrastruktury o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus
  • Zdaniem lidera PiS, trzeba budować Polskę sprawiedliwą, zasobną i nowoczesną 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji Zjednoczonej Prawicy, który odbył się w Przysusze k. Radomia (Mazowsze), zaapelował do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus.

– My to musimy zrobić, tu trzeba połączyć siły – oświadczył prezes PiS.

Podkreślił, że program Mieszkanie plus obok programu Rodzina 500 plus jest jednym z najważniejszych.

– Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione – powiedział.

Jarosław Kaczyński ocenił też, że potrzebna jest ustawa o gospodarstwie rolnym, która rozwiąże szereg problemów, które istnieją na wsi i na które narzekają rolnicy.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział podczas obrad, że najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem.

– Wcześniej polskie firmy budowlane były tylko podwykonawcami, wiele z nich zbankrutowało w poprzedniej perspektywie budowy dróg. W naszym przypadku chcemy dać szansę polskim firmom, żeby one na tej kolejne wielkiej fali urosły – dodał Morawiecki.

Według prezesa PiS, w Polsce mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów; zapowiedział, że PiS wprowadzi przepisy dekoncentracyjne dla „dobra obywateli”.

Przedmiotem obrad była też reforma sądownictwa, która zdaniem Kaczyńskiego jest „absolutnie fundamentalna”, bo od jakości sądów zależy jakość życia społecznego. Minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, powiedział, że sądy wymagają gruntownej reformy.

– Musimy wyczyścić tę stajnię Augiasza i odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty – powiedział.

Kaczyński o przyjmowaniu uchodźców powiedział: mamy pełne moralne prawo powiedzieć „nie”.

– Nie eksploatowaliśmy państw, z których uchodźcy przyjeżdżają do Europy, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i nie zapraszaliśmy ich do Europy. Nikt nam nie może zarzucić antyeuropejskości, PiS popierało wejście do UE, kiedy było referendum akcesyjne – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślał także znaczenie reformy szpitali i polityki socjalnej PiS.

– Wprowadzenie sieci szpitali to zabieg trudny i skomplikowany, ale przynoszący już efekty – mówił.

Jak podkreślił, powoli udaje się powstrzymanie wycieku środków publicznych ze służby zdrowia.

– Sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy. Patrzę tutaj na panią minister Elżbietę Rafalską – powiedział prezes PiS.

Wymieniał m.in. program „Rodzina 500 plus”, emerytury, leki dla seniorów, płacę minimalną oraz walkę z umowami śmieciowymi.

– Nie wymuszamy oddawania dzieci przez ludzi biednych – wskazał.

Wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin powiedział, że dzięki reformie szkolnictwa wyższego będziemy kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie, a Polska nauka uzyska wyższą pozycję na świecie.Kongres był podsumowaniem tego, co PiS zrobiło do tej pory, jak i przedstawieniem propozycji na przyszłość. W spotkaniu udział wzięło ok. 1100 delegatów partii.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl