Pięciozłotówka na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

 

Z okazji 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził do obiegu okolicznościową monetę o nominale 5 złotych. Jak podkreśla Adam Glapiński – prezes NBP, pojawi się ona w nakładzie 38 424 000 sztuk tak, by mogła wejść w posiadanie każdego Polaka.

NBP wprowadził okolicznościową monetę o nominale 5 złotych jako jedną z serii „wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu”. Na tej pierwszej monecie z serii umieszczony został napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

infoplanet wydarzenia polska 5 zlotych na stulecie

– Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY – pisał w folderze emisyjnym prezes NBP. – Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy – dodał.

Okolicznościowe i kolekcjonerskie monety i banknoty w Polsce może emitować jedynie Narodowy Bank Polski, jako wyłączny emiter prawnych środków płatniczych. Jak podkreśla NBP, seria na 100. rocznicę odzyskania niepodległości to zarówno sposób upamiętnienia ważnej historycznie rocznicy i postaci, jak i rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Źródło: