Minister Rafalska potwierdza zmiany

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiada podniesienie kryterium dochodowego pozwalającego na otrzymanie świadczenia z programu rządowego „Rodzina 500 Plus. Jak przekonuje, jest to „konieczne” i „nieuniknione”. Wyższy próg dochodowy ma obowiązywać już w 2020 roku.

– Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 roku. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione. To kryterium musi być takie, żeby było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 roku – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wyższy próg dochodowy wynika z podniesienia wysokości płacy minimalnej. Od 1 stycznia wyniesie ona 2250 zł brutto (1634 zł netto). Jak wynika z informacji resortu, nowe kryterium zostanie zastosowane przy ustalaniu prawa do świadczenia 500+ w okresie od października 2020 roku do września 2021 roku.

– Zgodnie z obecnym kształtem programu „Rodzina 500 Plus” rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 roku z płacy minimalnej będzie zarabiać o 34 zł za dużo, by otrzymać świadczenie. Jednak podwyżka płacy minimalnej od 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach programu „Rodzina 500 Plus” prawo do świadczenia na pierwsze dziecko na nowy okres świadczeniowy jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 roku – uspokaja resort.

kup artykuly platne