Premier Morawiecki zapowiada zmiany w prawie

 

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie konwencji PiS w Krakowie, zostanie wprowadzony nowy, wypłacany co miesiąc dodatek 500 zł dla niepełnosprawnych dorosłych. Jako źródło finansowania nowej wersji świadczenia 500 plus premier Morawiecki wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy.

– Idziemy o krok dalej, żeby ulżyć osobom, najbardziej poszkodowanym przez los. Osobom, którym państwo musi pomagać. Zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie. Kilka dni temu w Luksemburgu wygraliśmy toczący się od 3 lat proces przed Trybunałem Sprawiedliwości o możliwość nałożenia podatku handlowego. Wygraliśmy ten spór. Trybunał Sprawiedliwości uznał nasze racje w całej rozciągłości i mamy możliwość wykorzystania dodatkowego zasobu finansowego – przekonywał premier Morawiecki.

Jak jednak wynika z wystąpienia premiera Morawieckiego, nawet gdyby postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości miało ciąg dalszy, rząd będzie „szukać innych ścieżek”, by sfinansować dodatek 500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

– Mamy też – zgodnie z obietnicą sprzed roku Fundusz Solidarnościowy. Spływają do niego pierwsze pieniądze. Zgodnie z obietnicą sprzed roku chcemy przeznaczyć te środki i te z wygranego procesu w sprawie podatku handlowego na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które maja orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia życia samodzielnie. Dodatek ma być uruchomiony w najbliższych kilku miesiącach w ramach polityki społecznej. Będzie to najprawdopodobniej, bo to wszystko teraz jest jeszcze liczone, ale ten rząd wielkości, będzie to 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18 roku życia – wskazywał premier.

kup artykuly platne