72% Polaków popiera pomysł

 

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, aż 72% badanych Polaków uważa, że bogaci mieszkańcy kraju nie powinni dostawać 500 plus na pierwsze dziecko. Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki zapowiedział od 1 lipca 2019 roku wypłatę świadczeń nie tylko na drugie, ale także na pierwsze dziecko, wiele środowisk podniosło kwestię uzależnienia przyznawania 500 plus od bogactwa.

Przeciw przyznawaniu bogatym Polakom 500 plus na pierwsze dziecko było 72% ankietowanych. 20% uznało, że świadczenia powinny być wypłacane, a 8% – nie miało zdania.

– Każdy, kto jest bogaty, kto ma dużo środków i sumienie, czy serce mu podpowiada, to nie bierze tych środków i znam takich ludzi bardzo, bardzo wielu – skomentował zastrzeżenia premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polsat News.

Jednak zdaniem ekspertów „ci, co mają pieniądze, nie mają sumienia” i będą korzystać ze świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko.

– Uważam, że powinien istnieć próg dochodowy przy 500 plus. I program powinien iść dla potrzebujących, a nie dla tych, którzy tego dodatku nie potrzebują. Kto ma pieniądze, nie ma sumienia i podejrzewam, że będzie korzystał z 500 plus – komentuje politolog prof. Kazimierz Kik.

kup artykuly platne