Pracownicy z Ukrainy wspierają seniorów

 

Jak wynika z danych, pracownicy z Ukrainy są grupą, której zawdzięczamy wzrost liczby osób pracujących o 0,8% w dwóch kolejnych latach: 2016 i 2017. Z tego względu dzięki imigrantom pracującym w Polsce liczba płacących składkę emerytalną w tym okresie zwiększy się o ok. 2,5%.

– Godzinowe zarobki tych osób są prawdopodobnie niższe niż średnia w Polsce, ale biorąc pod uwagę fakt, że pracują oni więcej niż Polacy (według badania NBP „Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce” – 54 godziny tygodniowo w aglomeracji warszawskiej) oraz są zatrudnieni w większych miastach, można przyjąć, że ich wkład finansowy do systemu ZUS jest analogiczny do tego, jaki przeciętnie wynosi dla obywatela Polski – ocenia główny analityk portalu Cinkciarz.pl Marcin Lipka.

Z tych wyliczeń wynika, że pracownicy z Ukrainy w latach 2016–2018 zwiększyli kapitał przeciętnego emerytura w systemie ZUS o ok. 10 tys. zł, co stanowi 2,5% kwoty 400 tys. zł zgromadzonych w systemie ZUS przez wpływ imigrantów. Jeśli dane te porównamy z szacunkami ZUS, zgodnie z którymi średnia emerytura przyznana w 2017 roku wynosiła 2156 zł brutto, świadczenie dla seniorów wyniesie rocznie o 500 zł więcej właśnie dzięki napływowi imigrantów przez ostatnie 3 lata.

kup artykuly platne