Zbiórka na rzecz sierocińca w Jerozolimie

 

15,7 tys. paczek z kredą i kadzidłem będzie rozprowadzanych w sobotę w święto Trzech Króli w parafiach archidiecezji poznańskiej. Zebrane pieniądze trafią na pomoc dzieciom z sierocińca w Jerozolimie prowadzonego przez polskie elżbietanki.

Organizowany przez Akademickie Koło Misjologiczne im. Dr Wandy Błeńskiej w Poznaniu projekt "Gwiazda Betlejemska" ma w tym roku ósmą edycję.

Zbierane w uroczystość Objawienia Pańskiego ofiary będą przekazane na wsparcie działalności Domu Pokoju, sierocińca utworzonego pół wieku temu przez polskie elżbietanki na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Przez ponad 50 lat opieką otoczonych zostało w nim w sumie około 400 dzieci.

Paczki zawierające kredę, kadzidło i węgielek rozprowadzane będą w 40 parafiach archidiecezji poznańskiej, oraz w prowadzonej przez polskiego księdza parafii w Peterborough w Anglii.

 

Gwiazda Betlejemska 2018 plakat

Projekt realizowany jest pod patronatem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ramach siódmej edycji przedsięwzięcia organizowanego przez poznańskie AKM udało się przekazać na rzecz Domu Pokoju 6 tys. dolarów.

Zgodnie z tradycją, w święto Trzech Króli święci się kredę i kadzidło. Kadzidłem okadza się domy, a także obory z chorymi zwierzętami.

Na drzwiach domów poświęconą kredą pisze się litery: C+M+B lub K+M+B. Pochodzą one od pierwszych liter łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" (Niech Chrystus błogosławi ten dom), lub "Christus Multorum Benefactor" (Chrystus Dobroczyńcą Wielu). Litery te, zgodnie z tradycją, kojarzone są też często z inicjałami imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Źródło: