Błąd lekarski z wygraną w sądzie

 

W 2013 roku Paula w wieku 11 lat wskutek błędu lekarskiego straciła mamę, która zmarła z powodu zbyt późnej diagnozy czerniaka. Teraz, po 6 latach, Sąd Apelacyjny w Szczecinie zadecydował, że od szczecińskiej kliniki uniwersyteckiej będzie otrzymywać 1 tys. zł miesięcznie renty do czasu pełnoletności, a jednorazowo zostanie jej wypłacone 50 tys. zł odszkodowania i po 200 tys. zł zadośćuczynienia. Łącznie – biorąc pod uwagę odsetki i rentę w postaci skapitalizowanej – bliscy kobiety zmarłej wskutek błędu lekarskiego otrzymają 800 tys. zł.

– Dla mnie ta sprawa była trudna emocjonalnie, bo klientka zmarła w jej toku. Wyrok jest istotny dla innych tego rodzaju spraw, gdyż sąd apelacyjny uznał argumenty, że istniał związek przyczynowo-skutkowy między błędem lekarskim a śmiercią, a przynajmniej, że gdyby nie popełniony błąd lekarski, pacjentka miałaby większe szanse na przeżycie i na to, by dłużej cieszyć się życiem z rodziną – mówi adwokat Zbigniew Kruger, pełnomocnik zmarłej.

Historia leczenia mamy Pauli – Barbary – rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy 28-letnia wówczas kobieta trafiła do lekarza po zacięciu pieprzyka na łydce. Znamię usunięto, a próbkę wysłano do badania histopatologicznego w szczecińskiej klinice. Choć na podstawie wyników pieprzyk uznano za łagodnego ziarniniaka, znamię odrosło i bolało. Z tego względu procedura się powtarza. Ponowna diagnoza jest jednoznaczna: czerniak, wskutek którego 6 stycznia 2013 roku Barbara umarła. Winny błędu lekarskiego okazał się 86-letni profesor, który wykonywał badanie.

– Często mamy do czynienia z podobnymi historiami, ale pacjenci nie decydują się na skierowanie sprawy do sądu. W przypadku pani Barbary chodziło o błąd lekarski, ale często przyczyną przedwczesnej śmierci chorych na raka jest wadliwe funkcjonowanie systemu. Nie działa żaden element ochrony zdrowia, jeśli chodzi o zapobieganie, diagnostykę i leczenie nowotworów – komentuje Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

kup artykuly platne