Największy gatunek śmiertelny dla ludzi

 

Coraz bliżej granic Polski jest gatunek największego, agresywnego szerszenia, który z Azji południowej i południowo-wschodniej w 2004 roku w transporcie chińskiej porcelany został przewieziony do Francji. Po założeniu kolonii zasięg tych groźnych szerszeni zwiększa się o 100 km w różnych kierunkach rocznie. Obecnie owady obserwuje się w pobliżu niemieckiej Hesji i we wschodniej Rosji. Eksperci ostrzegają, że wkrótce mogą dotrzeć do granic Polski.

Szerszeń azjatycki to największy okaz tego gatunku owadów na świecie. Długość ciała królowej może osiągać nawet do 4,5 cm, a rozpiętość skrzydeł – 7,6 cm. Jako gatunek zagraża nie tylko alergikom, dla których użądlenia największego szerszenia mogą być śmiertelne, ale osobom odpornym na jad osowatych, gdy ilość wstrzykniętego jadu będzie wystarczająco duża. Owad zabija około 40 osób rocznie w samej Japonii.

Szerszeń azjatycki to również niebezpieczeństwo dla żyjących w Polsce pszczół, ponieważ jest niezwykle skuteczny w polowaniu na nie. Jak wynika z wyliczeń ekspertów, kolonia największego gatunku szerszenia może likwidować rocznie do 20 tys. pszczół. Co gorsza, szerszeń azjatycki nie ma wielu naturalnych wrogów, a jedynym sposobem na walkę z nim są środki owadobójcze.

kup artykuly platne