6 osób zginęło, 4 zostały ranne

   • Jak poinformował wojewoda dolnośląski, w niedzielę zakończyła się akcja ratunkowa
  • Ratownicy mieli pewność, że pod gruzami nie ma już żadnych ofiar
  • W sobotę na miejsce katastrofy przyjechali premier Szydło oraz szef MSWiA 

– Zakończyła się akcja ratunkowa po zawaleniu kamienicy w Świebodzicach, pod gruzami nie ma już nikogo – poinformował w niedzielę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

W wyniku katastrofy zginęło 6 osób, a 4 zostały ranne.Wojewoda dolnośląski poinformował o zakończeniu akcji ratunkowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Świebodzicach.

– O godzinie 7 zakończyła się akcja ratunkowa, mamy stuprocentową pewność, że pod gruzami nie ma już nikogo – powiedział Hreniak.

Poinformował również, że mieszkańcy trzech budynków położonych w najbliższym sąsiedztwie kamienicy, w której doszło do katastrofy, mogą wrócić do domów. W sobotę z tych budynków ewakuowano 18 osób.

– Wkrótce w tych budynkach zostaną podłączone media – prąd i gaz – dodał Hreniak.

Wojewoda powiedział także, że w sobotę została powołana siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem nadzoru budowlanego, która ma wyjaśnić pod względem administracyjnym przyczyn katastrofy.– Prace tej komisji potrwają kilka tygodni – powiedział Hreniak.

Niezależnie od działań tej komisji prowadzone jest również śledztwo prokuratorskie.

– Powoli uruchamia też środki finansowe by wesprzeć poszkodowane rodziny – powiedział Hreniak.

W sobotę wieczorem na miejsce katastrofy przyjechali premier Beata Szydło oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Premier poinformowała, że dzieci osierocone wskutek katastrofy w Świebodzicach otrzymają renty specjalne.

– Sprawdzamy również sytuację materialną pozostałych osób. Jeśli taka konieczność będzie, to taka pomoc finansowa będzie udzielana – powiedziała premier.

Zapowiedziała też, że przygotowane będą też środki na wsparcie miasta.Budynek zawalił się w sobotę, ok. godz. 9.00 rano. Ostatnia z ofiar została wydobyta z gruzowiska przez ratowników około godz. 21.00. To 54-letni mężczyzna. Ofiarami katastrofy są również dwójka dzieci, dwóch mężczyzn i kobieta. Ranne zostały cztery osoby, w tym 13-letnie dziecko. Przebywają oni w szpitalach w Świebodzicach, Świdnicy oraz we Wrocławiu.

Akcja ratunkowa prowadzona była niemal dobę. Na miejscu pracowało ponad 140 strażaków. Według wstępnych hipotez przyczyną katastrofy był wybuch gazu.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl