Beata Szydło podpisała dymisję wiceministra spraw zagranicznych

– Wiceminister Aleksander Stępkowski został odwołany z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – poinformował Rafał Sobczak, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

Stępkowski odpowiedzialny był za kwestie prawne, także w zakresie praw człowieka, oraz sprawy traktatowe – reprezentował rząd w relacjach z Komisją Europejską. On też występował w imieniu gabinetu Beaty Szydło podczas obrad Komisji Weneckiej.

Przypomnijmy, że to właśnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na czele z Witoldem Waszczykowskim, zaprosiło do naszego kraju Komisję Wenecką, gdy Europa zainteresowała się sprawą polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Posunięcie to krytykowane było przez wielu polityków PiS, ale Waszczykowski i Stępkowski przekonywali, że taki ruch wyprzedzi działania zagranicznych autorytetów i przyniesie Polsce korzyści.

Ich przewidywania jednak się nie sprawdziły. Efektem działań Komisji Weneckiej, z którą współpracował wiceminister Aleksander Stępkowski, okazała się zdecydowana krytyka postępowania polskich władz.