Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed zatruciem

 

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, mrożona słodka kukurydza jest prawdopodobnym źródłem zatruć listeriozą, które wystąpiło w pięciu europejskich krajach. Eksperci przypominają, że większość mrożonych warzyw przed jedzeniem należy ugotować.

W komunikacie na stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny opisuje listeriozę jako rzadką, ale poważną chorobę wywoływaną przez bakterię Listeria monocytogenes. Może ona być groźna przede wszystkim dla osób o obniżonej odporności, starszych, kobiet w ciąży i niemowląt.

Informację na temat międzynarodowego źródłem zatruć listeriozą przygotowały również Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Wynika z niej, że choroba od 2015 roku została rozpoznana w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a do 15 czerwca zarejestrowano 47 przypadków zakażenia bakterią, z których dziewięć zakończyło się śmiercią.

W związku z możliwością natrafienia na źródło zatruć Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że większość mrożonych warzyw, w tym mrożoną słodką kukurydzę, przed jedzeniem należy ugotować. Dotyczy to również mrożonych warzyw, które są dodawane do sałatek, smoothie czy dipów.

Źródło: