PZU negocjuje z UniCredit

PZU – największa polska firma ubezpieczeniowa – przyznała w oficjalnym komunikacie, że od 28 września negocjuje z włoskim Unicredit kupno aukcji Banku Pekao SA. Nieoficjalne doniesienia w tej sprawie trafiały do pras już o kilku miesięcy. Teraz informacja została potwierdzona.

Jak wynika z informacji przekazanych przez amerykański „Wall Street Journal”, uzgodniono już najważniejsze elementy umowy sprzedaży części pakietu. Choć wiadomość taka nie znalazła się w oświadczeniu władz PZU, transakcja ma dotyczyć 30% akcji Banku Pekao. Ich pozyskanie miałoby stanowić koszt ok. 2,8 mld $, a więc mniej więcej 11 mln złotych.

Enigmatyczny komunikat PZU oprócz potwierdzenia prowadzenia rozmów nie zawiera szczegółów sprzedaży. Co więcej, zawiera zastrzeżenie, iż fakt ich rozpoczęcia nie jest jednoznaczny z założeniem, że do transakcji na pewno dojdzie. Ma to zapobiegać ewentualnym spekulacjom giełdowym i gwałtownym zmianom cen akcji w WIG20.

– To zdrowy podmiot wypłacający sowitą dywidendę, która może zasilić wypłacane przez grypę zyski inwestorom. PZU w strategii zastrzegł, że może kupić duży podmiot, którego nie będzie łączył z pozostałymi. Takie nabycie będzie jednak uzależnione od wyjątkowo korzystnych warunków – ocenił Andrzej Powierża, analityk DM CIti Handlowego.

Wszystko wskazuje jednak na to, iż część pakietu Pekao SA zostanie przejęta przez ubezpieczyciela.