Ciekawe eksponaty Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Wśród 70 tys. ofiarowanych przez darczyńców eksponatów Muzeum Powstania Warszawskiego znaleźc można energetyzujący baton czekoladowy ze zrzutów. Jak twierdzą eksperci, był on celowo tworzony jako mniej smaczny, by nie miało się chęci zjeść go za szybko.

Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się w zabytkowym budynku, z ograniczoną powierzchnią, więc niestety brakuje miejsca, by te wszystkie pamiątki pokazać. A trzeba podkreślić, że stale do nas napływają. Czasem przynoszą je sami powstańcy, czasem zapisują w testamencie. Pamiątki przynoszą też kolekcjonerzy, którzy kupują lub odnajdują rzeczy związane z Powstaniem i przekazują nam je w depozyt lub na własność. Nie jesteśmy oczywiście tego wszystkiego w stanie pokazać na ekspozycji stałej, dlatego są organizowane wystawy czasowe – opowiada kierownik działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego Andrzej Zawistowski.

Ciekawym eksponatem jest doskonale zachowany energetyzujący baton czekoladowy firmy Hershey, który był robiony specjalnie na potrzeby wojskowe.

Energetyzujący baton czekoladowy miał dodawać energii i specjalnie nie był też smaczny, by nie został zjedzony jako przysmak, tylko użyty w razie konieczności. Był też odporny na rozpuszczenie – mówi kierownik działu konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Grzechnik.

Źródło: