Premier tłumaczy brak poparcia Polski na szefa RE dla Donalda Tuska

   • List premier Beaty Szydło do szefów krajów UE
  • Stanowisko Polski w sprawie Donalda Tuska i Saryusz-Wolskiego
  • Szczyt Unii Europejskiej w czwartek i piątek 

Premier Beata Szydło napisała list do premierów krajów Unii Europejskiej. Tłumaczy w nim zachowanie polskiej dyplomacji w ostatnich dniach i wskazuje, dlaczego polski rząd promuje kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

– Zdecydowałam się napisać ten list, ponieważ uważam, że partnerskie i równe relacje w ramach Zjednoczonej Europy wymagają jasnego nakreślenia powodów naszych decyzji i motywacji – tłumaczy premier.Według szefowej rządu, w ostatnich miesiącach Donald Tusk za bardzo angażował się w rodzime konflikty i nadużywał swojej pozycji na arenie międzynarodowej. To spowodowało, że Polska nie poparła jego kandydatury na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Zdaniem premier, Tusk zdecydowanie przekroczył swoje uprawnienia, udzielając wsparcia opozycji w czasie grudniowego kryzysu w Sejmie. Szydło oceniła działania Tuska jako „próbę obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi”. Jej zdaniem, Saryusz-Wolski to dobry kandydat na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Jest bezstronny, wniesie do Unii Europejskiej nową jakość i jest w stanie zreformować wspólnotę europejską.

Przypomnijmy, że szczyt UE zaplanowany jest na czwartek i piątek. Wtedy właśnie mają zapaść wiążące decyzje związane z wyborem szefa Rady Europejskiej, który będzie sprawował powierzoną funkcję przez 2,5 roku.