Posłowie-lekarze zdyscyplinowani za szczepionki

 

We wtorek do naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej zwrócił się prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Zawnioskował o wszczęcie postępowania wobec 5 posłów-lekarzy, którzy głosowali w Sejmie za zniesieniem szczepień. Kary za głosowanie mają dotyczyć: Alicji Kaczorowskiej, Tomasza Latosa, Grzegorza Raczaka, Krzysztofa Ostrowskiego i Andrzeja Sośnierza.

Głosowanie za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci oraz wypowiedzi o charakterze antyzdrowotnym w istotny sposób naruszają dobro stanu lekarskiego i stanowią przewinienie zawodowe – argumentował Jankowski.

Jak przypomina prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, jednoznaczny brak poparcia dla obywatelskiego projektu związanego ze zniesieniem szczepień wyraził samorząd lekarski. Zdaniem lekarzy stwarza on zagrożenie dla interesu publicznego i grozi powrotem chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane.

Wcześniej czynności sprawdzające zostały podjęte przez Ostrowską Wielkopolską Izbę Lekarską w sprawie w wypowiedzi Ostrowskiego, który w Sejmie przekonywał, że obywatelski projekt ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia to „doskonała okazja do dyskusji na temat racjonalnego (…) programu szczepień w Polsce i dostosowania go do bezpieczniejszych norm europejskich” i że „w Polsce nadal dopuszczalne jest stosowanie szczepionek zwierających preparaty rtęci”. Postepowanie jest jednak objęte klauzulą poufności.

kup artykuly platne