Uwaga na zmiany przy dystrybutorach

 

Już od października wszystkie stacje benzynowe będą musiały oznaczać sprzedawane paliwo na nowych zasadach. Każdy dystrybutor zostanie opatrzony odpowiednią figurą.

Zmiany są wymuszone dyrektywami Unii Europejskiej, które zakładają, że na terenie krajów członkowskich dojdzie do ujednolicenia sposobu znakowania paliw. Dzięki temu każdy koncern działający na terenie Polski będzie posiadał identyczne znaki odpowiadające benzynie, olejowi napędowemu oraz gazowi.

Popularna „bezołowiówka” ma być oznaczona kołem, diesel będziemy tankować z dystrybutora z kwadratem, a gaz ma być kojarzony z rombem. Dodatkowo w każdej figurze koncern ma zawrzeć informację o ilość biokomponentów w sprzedawanej benzynie. W ten sposób benzyna posiadać będzie nazwy: E5, E10 lub E85. W przypadku diesla tankować będziemy natomiast: B7, B10 lub XTL, a paliwa gazowe nazywane będą: H2, CNG, LPG i LNG.

Z informacji pozyskanych przez specjalistów z portalu wnp.pl wynika, że żadna z firm sprzedających paliwo nie będzie miała kłopotów z wywiązaniem się z tego zadania. W przypadku koncernu Orlen nowe oznaczenia już funkcjonują, pozostałe stacje mają na to czas do 12 października.

Źródło: http://www.fuel-identifiers.eu/

kup artykuly platne