Budujące spotkanie z Jensem Stoltenbergiem i Curtisem Scaparrottim

 

Jestem zbudowany tymi rozmowami – powiedział w poniedziałek w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem oraz z naczelnym dowódcą sojuszniczym w Europie (SACEUR) i dowódcą sił USA w Europie gen. Curtisem Scaparrottim.

"Jestem zbudowany tymi rozmowami, to były naprawdę bardzo dobre rozmowy. Uważam, że nasi sojusznicy doceniają zaangażowanie Polski, jej wkład w system wspólnego bezpieczeństwa" – powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił minister, Jens Stolteneberg przekazał mu, że do pięciu państw wywiązujących się z zobowiązania, by przeznaczać na obronności 2 proc,. PKB, mają – zgodnie z deklaracjami – dołączyć trzy kolejne. Błaszczak przypomniał planowane przez Polskę zwiększanie nakładów obronnych do 2,5 proc. PKB.

Szef MON dodał, że rola szczecińskiego dowództwa wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w strukturze dowódczej sojuszu będzie przedmiotem spotkania ministrów obrony państw NATO, a decyzje mają zapaść na tegorocznym szczycie.

W środę w Waszyngtonie Błaszczak ma się spotkać z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa gen. broni Herbertem Raymondem McMasterem.

Źródło: