Konta bankowe firm mogą być blokowane

 

Zgodnie z założeniami ustawy o systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej (STIR), szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może blokować konta firm podejrzanych o oszustwa podatkowe. Ma to służyć przeciwdziałaniu wyłudzeń skarbowych, dzięki wymianie informacji między sektorem bankowym a KAS. Informacje o ponad 5,6 mln zamkniętych i założonych rachunków bankowych przedsiębiorców, osób prawnych oraz osób fizycznych, które prowadzą działalność na własny rachunek, są przekazywane poprzez STIR już od 13 marca. Od dziś szef KAS może wdrażać blokadę rachunków bankowych podejrzanych firm.

– Efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku – wyjaśniało w komunikacie ministerstwo finansów.

Kryterium wprowadzenia blokady rachunku mają być wskaźniki ryzyka wykorzystywania działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do wyłudzeń skarbowych. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązań podatkowych okaże się większa niż 10 tys. euro – blokada rachunku może być wydłużona do 3 miesięcy.

Zaledwie w ciągu miesiąca STIR pozwolił zidentyfikować transakcje na nowo założonym rachunku bankowym i odzyskać kwotę ok. 350 tys. euro. Z uwagi na fakt, iż blokada rachunku była wówczas niemożliwa, w akcji wziął udział Generalny Inspektor Informacji Finansowej na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

kup artykuly platne