Pozwala zaoszczędzić 1 mld zł rocznie

 

Jak przekonywał podczas konferencji prasowej o ustawie o ochronie zwierząt minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, branża zwierząt futerkowych pozwala zagospodarować odpady poubojowe o wartości 1 mld zł. To cena, którą w innym przypadku musieliby ponieść konsumenci za utylizację.

– Zaostrzenie kryteriów utrzymania zwierząt futerkowych na fermach jest wystarczającym zabezpieczeniem przed patologiami. To międzynarodowa certyfikacja eliminująca tych, którzy do tej pory traktowali zwierzęta w sposób patologiczny – stwierdził minister.

Minister rolnictwa zapewniał, że propozycje przepisów poprzedziło rozeznanie w normach dotyczących utrzymywania zwierząt futerkowych w wielu krajach.

– Wydaje się, że szczegółowa certyfikacja, w jakich warunkach utrzymywane są zwierzęta i oddziaływań tych ferm na środowisko jest wystarczająca i nie ma powodu, by likwidować całą branżę, która daje dochody. Ale nie w dochodach jest największa korzyść. Jest to branża, która pozwala utylizować ogromną ilość poubojowych odpadów mięsnych. Pewnie wkraczam w ten sposób w interesy firm utylizacyjnych, które liczyły na ogromny rynek, ogromne dochody z tego tytułu – przekonywał minister rolnictwa.

Źródło: