Ograniczenie populacji dzików jest konieczne?

 

Branża mięsna w liście otwartym do ministra rolnictwa Jana Ardanowskiego opowiedziało się za masowym odstrzałem dzików. Przedstawiciele kilkunastu organizacji, w tym Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP i Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wyrazili swoje zaniepokojenie wobec doniesień o ewentualnym odwołaniu ograniczania populacji dzików.

– Organizacje branżowe producentów i przetwórców wieprzowiny – strategicznego sektora rolno-spożywczego – z niepokojem obserwują próby zatrzymania koniecznej redukcji populacji dzików w Polsce przez grupy ekologów, celebrytów oraz niektórych myśliwych. Poza bioasekuracją, wprowadzaną w gospodarstwach rolnych, intensywny odstrzał dzików – w naszej opinii – jest niezbędnym elementem walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, aby utrzymać hodowlę i przetwórstwo wieprzowiny w Polsce – piszą przedstawiciele branży mięsnej w liście do ministra rolnictwa.

Jak wyjaśniają, zdrową populację dzików można szybko odbudować, czego nie można powiedzieć o rynku wieprzowiny, która podupadła wskutek kryzysu wraz z 270 tys. miejsc pracy.

– Budżet krajowy może nie wytrzymać obciążeń związanych z wypłacaniem odszkodowań dla rolników za likwidowane stada w rejonach o najbardziej intensywnej produkcji. Uważam, że zmniejszenie populacji dzików jest konieczne, jest to jedyne rozwiązania w dalszej perspektywie powodujące zwalczenia choroby afrykańskiego pomoru świń, sama bioasekuracja nie wystarczy. W zagrożeniu chorobą ASF trzeba wybrać mniejsze zło – dodaje prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Janusz Rodziewicz.

kup artykuly platne