Morawiecki podczas specjalnej sesji w ramach Kongresu 590

 

Mamy obowiązek budowy silnej, spójnej polskiej gospodarki. Takiej, która w odpowiedni sposób tworzy przestrzeń do konkurencji, ale tworzy też jak najszerszą przestrzeń do współpracy – powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podczas specjalnej sesji w ramach Kongresu 590 w Rzeszowie, powiedział, że "nie ma lepszego organizmu niż państwo do organizacji życia gospodarczego". "Państwo polskie jest takim organizmem, takim ciałem, które jako jedyne jest w stanie najlepiej nam zorganizować życie dla dobra wszystkich, a nie dla niektórych" – dodał.

Morawiecki zauważył, że obecnie "mamy do czynienia z wielką polaryzacją, z wielką koncentracją dóbr w rękach nielicznych firm". "Dzisiaj tych kilka największych gigantów ma majątek, który jest niewyobrażalny i przekraczający majątek wielu państw" – dodał.

Wskazał, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju "powiedzieliśmy sobie, że nasz rozwój musi być rozwojem dającym szansę przedsiębiorcom i pracownikom w każdym zakątku". Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby kapitalizm nie był "dla udziałowców firm", ale dla "różnych interesariuszy".

"To jest mantra Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – kapitalizm musi być kapitalizmem społecznym, prospołecznym, ale tworzącym jak najlepsze warunki do życia gospodarczego dla przedsiębiorców" – podkreślił. "To spojrzenie przez pryzmat dobra wspólnego jest szalenie ważne. Jest nerwem naszej strategii" – dodał.


Jego zdaniem przedsiębiorcy muszą mieć "jak najwięcej bodźców do zaangażowania swoich sił, swoich talentów, swojej pracy, żeby chcieli ryzykować swój kapitał, dla dobra ogółu".

Źródło: