To oni najczęściej opóźniają płatności

 

Jak wynika z badania dłużników, przeprowadzonego na próbie 500 firm na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, polskie firmy z branży budowlanej najczęściej opóźniają płatności. Takiemu profilowi odpowiadało 45,7% firm wskazanych jako dłużnicy. Dla porównania, 1% to kapitał zagraniczny, a 8% – mieszany.

Dodatkowo, jak wykazało badanie BIG InfoMonitor, wyróżnikiem niesolidności jest również branża budowlana. Niemal co czwarte przedsiębiorstwo wśród dłużników działa właśnie w tym zakresie. W niechlubnej czołówce branż, które opóźniają płatności są również: przemysł, transport i gospodarka magazynowa, a także handel detaliczny i hurtowy. Mimo to odsetek wskazań w ich przypadku waha się między 6,7% a 9,4% jest niemal 4 razy niższy niż w przypadku firm z branży budowlanej.

– W opinii firm handlowych opóźniają płatności głównie firmy z branży budowlanej i przemysłowej. O przemyśle jako ryzykownej branży mówią też inne firmy przemysłowe. Z kolei podmioty usługowe częściej podają, że nieterminowo płaci transport – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Najwięcej trudności jednak przysporzyło badanym określenie wielkości firmy opóźniającej płatności. Jak się okazało, około 15% osób wskazało jako dłużników firmy małe i średnie, które zatrudniają od 49 do 249 osób, a niecałe 16% wymieniło przedsiębiorstwa duże, w których pracuje powyżej 250 osób.

– Właściwie poza podejrzeniami są jedynie mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników – dodaje Grzelczak.

Źródło: