Poniedziałek pod znakiem bezpieczeństwa

 

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych bukaresztańskiej dziewiątki poświęcone aktualnym wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa oraz oczekiwaniom wobec przyszłorocznego szczytu NATO – poinformował w czwartek PAP resort dyplomacji.

W skład formatu bukaresztańskiego wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jak zapowiedziały służby prasowe MSZ, w poniedziałkowym spotkaniu udział wezmą "szefowie i wiceszefowie resortów dyplomacji" tych krajów.

Będzie to drugie spotkanie dziewiątki na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Poprzednie odbyło się w listopadzie ub.r. w Bukareszcie.

Według informacji podanych przez resort głównym celem rozmów ma być "koordynacja działań Dziewiątki wobec aktualnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa na forum NATO, UE i OBWE oraz identyfikacja obszarów dalszej współpracy".

Ministrowie omówią ponadto oczekiwania dziewięciu państw wobec przyszłorocznego szczytu NATO i działania, które – ich zdaniem – powinny zostać podjęte na forum Sojuszu.

Jak poinformowało MSZ tematami spotkania szefów dyplomacji bukaresztańskiej dziewiątki będą także: sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie NATO, nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa, w tym zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne, oraz współpraca w obszarze Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.

Formuła bukaresztańskiej dziewiątki została zainaugurowana spotkaniem prezydentów w Warszawie w 2014 r.

Źródło: