Podejrzenia wielomilionowych wyłudzeń

Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało kilkunastu przeszukań w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Działania operacyjne zostały przeprowadzane w ramach śledztwa, który dotyczy wielomilionowych wyłudzeń.

Funkcjonariusze CBA wkroczyli do mieszkań osób zatrudnionych obecnie w NFZ, a także pracujących tam na stanowiskach kierowniczych w latach 2014–2016. Dokładnie sprawdzona została również siedziba NFZ, znajdująca się w Katowicach. CBA zabezpieczyło przechowywane w niej dokumenty i cyfrowe nośniki danych.

Przeszukania związane są z podejrzeniami, które wzbudziło przekazanie ponad 50 milionów złotych jednej z prywatnych klinik kardiologicznych. Jak podejrzewa CBA, mogło być to skutkiem nadużycia urzędniczych uprawnień poprzez wprowadzenie nielegalnych zmian w systemie elektronicznym śląskiego oddziału NFZ. Spowodować to miało nieprawidłową wycenę rezerwy finansowej na 2015 rok. Zawyżona została prawdopodobnie do 90 milionów złotych, z których większość została wypłacona świadczeniodawcom za nadwykonania.