Śledztwo ws. wyłudzeń VAT

 

Kolejnych 18 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT – pod pozorem handlu bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi – zatrzymali policjanci CBŚP z Lublina. W sprawie tej jest już 61 podejrzanych; grupa mogła wyłudzić ponad 124 mln zł podatku VAT.

O zatrzymaniach poinformowało w czwartek CBŚP. Lubelski zarząd Biura rozpracowuje tę zorganizowaną grupę przestępczą od roku. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pretekstem do wyłudzania podatku VAT był dokumentowany za pomocą fałszywych faktur rzekomy wywóz za granicę towarów – paneli fotowoltaicznych i bejcy ognioodpornej – które wcześniej wielokrotnie były przedmiotem pozornych transakcji sprzedaży między różnymi firmami.

Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. słupy, w różnych częściach kraju, na Słowacji i w Czechach, obrót pustymi fakturami, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 124 mln zł. Grupa działała od października 2014 r. do grudnia 2016 r.

Funkcjonariusze CBŚP ustalili tożsamość kolejnych osób podejrzanych w tej sprawie. Zatrzymań dokonano jednocześnie w kilkunastu miejscach w 6 województwach.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Planowane jest zabezpieczenie na poczet przyszłych kar nieruchomości należącej do jednego z podejrzanych, wartej prawie 5 mln zł.

W sprawie do tej pory występuje 61 podejrzanych, w tym 43 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 20 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W sumie w tym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar majątek o wartości ponad 47 mln zł.

Źródło: