Zastanawiasz się, ile może wynieść twoja emerytura? Wypatruj listonosza

   • Miliony listów ze stanem konta ubezpieczonych wyśle w tym roku ZUS do ubezpieczonych
  • Akcja informacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęła się w poniedziałek
  • Dystrybucja całej korespondencji potrwa do końca sierpnia 

W liście przesłanym przez ZUS będzie można znaleźć informację o hipotetycznej emeryturze, wyliczonej na podstawie odłożonych na koncie składek.

– Blisko 19 mln listów nie wysyłamy jednego dnia, ich dystrybucja potrwa do końca sierpnia – powiedział PAP rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. – Treść listu odzwierciedla stanu konta emerytalnego na koniec 2016 r.

Przesyłkę otrzymają wszyscy, na których konto w ZUS wpłynęła przynajmniej jedna składka. Z wysyłanego co rok dokumentu można się dowiedzieć, jaki jest nasz kapitał początkowy, ile zgromadziliśmy na koncie oraz ile składek w 2016 r., i w jakiej wysokości, trafiło na subkonto w ZUS, a ile do wybranego otwartego funduszu emerytalnego – dla tych, którzy są członkami OFE.

Zakład podaje nam dwie kwoty emerytur. Ponieważ wiek emerytalny zostanie obniżony dopiero w październiku, w dokumencie będzie ujęty dotychczas obowiązujący wiek emerytalny – 67 lat. Jedna jest wyliczoną wyłącznie na podstawie obecnie zgromadzonych składek, z założeniem, że do osiągnięcia wieku emerytalnego nie będziemy już pracowali.

Druga kwota wyliczona jest przy założeniu, że będziemy pracować do emerytury i otrzymywać pensję, czyli odprowadzać składki na średnim poziomie z dotychczas przekazanych. Warianty tej kwoty pokazują, o ile wzrośnie emerytura, jeśli dodane zostaną środki zgromadzone na subkoncie w ZUS.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl