Projekt oszacowano na 8 mln zł

   • Pięć dzielnicowych bibliotek w Łodzi wraz z blisko ich 80 filiami połączy się w jedną placówkę
  • Utworzą w ten sposób jedną z największych w kraju sieci bibliotecznych
  • Korzystanie z jej zasobów umożliwi Łódzka Karta Biblioteczna 

Pięć dzielnicowych Miejskich Bibliotek Publicznych w Łodzi wraz z blisko ich 80 filiami połączy się w jedną placówkę, tworząc jedną z największych w kraju sieci bibliotecznych. Korzystanie z jej zasobów umożliwi Łódzka Karta Biblioteczna.

– Połączenie pięciu Miejskich Bibliotek Publicznych w jedną to sposób na utworzenie instytucji na miarę XXI wieku. Chcemy doprowadzić do tego, by wszyscy mieszkańcy Łodzi byli obsługiwani we wszystkich filiach w jednakowy sposób, by mogli np. wypożyczyć książkę w jednej placówce, a oddać ją w drugiej, aby dostosować obsługę do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów – podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji w czwartek.

Projekt oszacowano na 8 mln zł, z czego 6,8 mln zł pochodzić ma z Unii Europejskiej. 3 mln zł przeznaczonych zostanie na odnowienie dwóch filii – przy ul. Boya-Żeleńskiego 15 i Powstańców Wielkopolskich 3. Budynki czeka kapitalny remont i rozbudowa. Kwota 5 000 000 zł zostanie przeznaczona na wdrożenie oprogramowania oraz wyposażenie bibliotek.

Wdrożony zostanie zintegrowany system biblioteczny w całej sieci łódzkich miejskich bibliotek publicznych, który zapewniać będzie kompleksową obsługę procesów bibliotecznych i realizowanych usług, a tym samym sprawne zarządzanie pracą sieci bibliotek publicznych w Łodzi. System będzie podstawą do funkcjonowania Łódzkiej Karty Bibliotecznej. ŁKB będzie kartą plastikową o standardowych wymiarach takich jak karty płatnicze czy dowód osobisty.

Łodzianie dostaną do ręki narzędzie, dzięki któremu każdy będzie mógł wypożyczyć książkę za pomocą jednej karty na terenie całego miasta i oddać ją w dowolnej filii.

Nowe wnętrza bibliotek  zapełnią się nowoczesnym wyposażeniem. Będą to między innymi ułatwienia dla osób niepełnosprawnych – budynki będą w całości przystosowane do osób na wózkach, a stanowiska komputerowe będą także dostosowane do czytelników niedowidzących. Kolejnym ułatwieniem będą tzw. wrzutomaty, pozwalające na zwrot książki nawet kiedy biblioteka jest zamknięta. Książka zostawiona w takim wrzutomacie będzie liczona jako oddana i informacja o tym trafi na konto czytelnika.

Od przyszłego roku miasto planuje uruchomić cykl akcji promujących czytelnictwo i zachęcających do aktywnego korzystania z zasobów bibliotek miejskich.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd