Inflacja nie odpuszcza

 

Wrzesień wraz z jesienią przyniósł wzrost wskaźnika cen towarów i usług minimalnie mniejszy niż miesiąc wcześniej – na poziomie 1,9%. Najwyraźniej widać to w wyższych cenach żywności i paliwa. To efekt inflacji, która okazała się wyższa niż w szacunkach GUS.

– Powszechnie oczekiwano znacznie łagodniejszego tempa wzrostu cen, co miało wynikać głównie z wysokiej bazy porównawczej z września ubiegłego roku, gdy inflacja sięgała 2,2%. Te rachuby pokrzyżowały jednak bardzo wysokie notowana ropy naftowej, które przełożyły się na 12% wzrost cen paliw na stacjach (olej podrożał o 15,6%, a benzyna o 10,5%). Niespodziewanie mocniej w górę poszły ceny żywności, zwyżkując o 2,3% (w sierpniu wzrost sięgał 2,1%) To jednak dynamika znacznie mniejsza niż rok wcześniej, gdy sięgała aż 5% – oceniają eksperci.

Tendencje wzrostowe w najbliższym czasie spowodują podwyżki cen warzyw i pieczywa (we wrześniu były odpowiednio droższe średnio o 10,2% i 5,9% w porównaniu do ubiegłego roku). O niewiele mniej zdrożało mięso drobiowe (5,4%), mleko, sery i jaja (4,9%). Na szczęście mniejszy niż spodziewany jest wykres wzrostu cen masła. Staniały natomiast owoce (o niemal 6%) i cukier (obecnie o prawie 30%tańszy niż rok temu).

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne