To główne przyczyny spadku inflacji w lutym

 

Jak wykazali ekonomiści PKO BP, komentując dane opublikowane przez GUS, główną przyczyną spadku inflacji w ubiegłym miesiącu były ceny żywności i paliwa, które wykazały najniższą dynamikę od 1996 roku.

– Inflacja spadła w lutym do 1,4% rok do roku (PKO: 1,6%, konsensus: 1,7%) z 1,9% rok do roku w styczniu oddalając się od celu inflacyjnego NBP trzeci miesiąc z rzędu i po raz pierwszy od grudnia 2016 spadając poniżej przedziału odchyleń od celu NBP (1,5%–3,5%) – stwierdzili ekonomiści PKO BP. – Taki ruch sugerował wyraźny spadek cen na rynku hurtowym w styczniu. W lutym wyraźnie spadały ceny: masła, jaj, mleka, serów, warzyw i mięsa wieprzowego. Inflację pociągnęły w dół również ceny paliw – dodali.

Jak podał GUS, koszty towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 1,4% rok do roku, ale spadły o 0,2% w porównaniu z miesiącem poprzednim.

– Szacujemy, że inflacja bazowa zanotowała w lutym nieznaczny spadek w okolice 0,8%–1,0% rok do roku (z dokładnością do nieopublikowanych zmian wag energii i paliw) z ok. 1,0%–1,1% rok do roku w styczniu, za którym stały przede wszystkim spadki cen usług telekomunikacyjnych i opłat radiowo-telewizyjnych – twierdzą specjaliści banku.

Wskazali również prawdopodobne szacunki na druga połowę roku, określając, iż w wyniku intensywnych wzrostów cen masła i jaj w 2017 roku, inflacja będzie pod presją.

– Inflacja bazowa powinna kontynuować trend wzrostowy zbliżając się do ok. 2% pod koniec roku – uznali.

Źródło: