MSWiA przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i rozsądek. Ostrzeżenie wynika z dużej liczby utonięć. W ciągu ostatniego weekendu podczas wypoczynku and wodą utonęło 30 osób, a w czasie sezonu – 291 osób.

– MSWiA oraz służby apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Wypoczywając nad wodą, pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek – głosi komunikat MSWiA.

Resort przypomina, by podczas wypoczywając nad wodą przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do zaleceń ratowników.

– Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć podczas wypoczynku and wodą należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności. Widząc sytuacje niebezpieczne, samemu nie należy podejmować akcji poszukiwawczej, ale natychmiast dzwonić na numer alarmowy 112 – ostrzega MSWiA.

Źródło: