Białystok w akcji Nieskradzione.pl

 

Co zrobić, gdy zgubisz dowód osobisty lub zostanie on skradziony? Jak dopilnować, by twoje dane nie wpadły w niepowołane ręce? Odpowiedzi na te pytania postanowiły udzielić mieszkańcom władze Białegostoku. Dzięki akcji edukacyjnej Nieskradzione.pl każda osoba odbierająca dowód osobisty w październiku, listopadzie i grudniu otrzymuje instrukcję o tym, jak chronić dokumenty i tożsamość.

– Dokument tożsamości to znacznie więcej niż tylko zwykły kawek plastiku. To zbiór danych, cennych także dla złodziei. Dlatego w sposób szczególny należy go chronić. Dowód osobisty potwierdza naszą tożsamość i obywatelstwo. Korzystamy z niego nie tylko w urzędach, ale także załatwiając formalności w banku czy odbierając przesyłkę na poczcie. Dla osiemnastolatka jest przepustką do dorosłości – głosi opis akcji edukacyjnej.

Dowód osobisty możemy zarejestrować na stronie Biura Informacji Kredytowej (BIK), co pozwala nam na bezpłatny dostęp do zastrzegania dokumentu w razie jego utraty. Może to uniemożliwić ewentualnym złodziejom posługiwanie się skradzionym dowodem. Z BIK informacja o zastrzeżeniu trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, a stamtąd do instytucji, takich jak bank, poczta czy operatorzy telefonii komórkowej.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne