Żywienie a przebieg rekonwalescencji

 

Jak wynika z raportu Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, u co najmniej 30% pacjentów w szpitalach konieczne jest włączenie do terapii leczenia żywieniowego.

– Kiedy pacjent jest niedożywiony, wszystkie jego parametry się pogarszają. Rany gorzej się goją, wzrasta ryzyko zakażeń, większa jest ogólna chorobowość i śmiertelność. Taki pacjent, co bardzo ważne, więcej również kosztuje – podkreśla Prezes Towarzystwa prof. Stanisław Kłęk.

Jednocześnie, jak podkreśla ekspert, stan żywienia pacjenta w sposób istotny wpływa na przebieg rekonwalescencji, rokowania i powikłania.

– O tym, jak duże znaczenie ma stan żywienia pacjenta, wiadomo od ponad 80 lat. W chirurgii zależy od tego umieralność pacjentów – im pacjent je mniej, tym zwykle gorzej rokuje – podkreśla prof. Kłęk.

Jak wyliczono w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych hospitalizacja niedożywionych pacjentów była od 1,5 do 5 razy dłuższa niż tych z dobrym stanem żywienia. Różnica kosztów pobytu pacjenta prawidłowo odżywionego a niedożywionego w zabiegowych oddziałach szpitalnych wynosiła około 5,5 tys. dolarów, a w oddziałach niezabiegowych – 3 tys. dolarów.

Źródło: 

kup artykuly platne