Popularność browarów rzemieślniczych

 

Jak wynika z ustaleń organizatorów Poznańskich Targów Piwnych, choć w Polsce udział w rynku browarów rzemieślniczych wynosi jedynie ok. 1%,ich popularność rośnie. Jak podkreślają eksperci, że piwa kraftowe mogą konkurować z koncernami dzięki temu, że proponując konsumentom niecodzienne style piwne.

W Polsce działa obecnie ok. 200 browarów, z czego 120 to browary rzemieślnicze, a pozostałe – piwne koncerny. Z porównaniu ze stanem w Czechach lub w Niemczech, jest ich dwukrotnie mniej. Choć małe browary nie mogą konkurować z koncernami chociażby pod względem cen piwa, nie przeszkadza im to skutecznie walczyć o gusta konsumentów.

– Mimo, że liczba browarów w Polsce jest mniejsza niż w krajach ościennych, to jakość piwa rzemieślniczego jest u nas bardzo wysoka. Jest też porównywalna z takimi potęgami jak Wielka Brytania, Belgia, czy Stany Zjednoczone, w których piwna rewolucja rozpoczęła się już w latach 70. ub. wieku. Polska z kolei, w ciągu ostatnich 5–6 lat nadrobiła to, co w browarnictwie Stany Zjednoczone wypracowały przez lat 50 – tłumaczy sędzia piwny oraz organizator i inicjator Poznańskich Targów Piwnych Grzegorz Stachurski.

Polacy okazują się coraz bardziej otwarci na nowe smaki piwa i skupiają się na jakości surowców użytych do produkcji.

– Polska w tych trendach piwowarskich nie odstaje od trendów światowych. Mamy bardzo bliski kontakt z tym co się dzieje na świecie, obserwujemy to, a wszystkie ciekawostki i nowości, które się pojawiają są natychmiast podchwytywane przez naszych browarników. My mamy też pewną taką nutkę do eksperymentowania i czasami też pewne rzeczy pojawiają się u nas częściej niż w innych rejonach świata. Piwa możemy ważyć tak naprawdę ze wszystkimi dodatkami, jakie uznamy, że odpowiadają naszemu wyobrażeniu, efektowi smakowemu. Wśród dodatków pojawiają się i owoce, i zioła, i nawet warzywa, jak choćby w przypadku piwa dyniowego. Są także piwa kwaśne, szczepione celowo dzikimi drożdżami, czy leżakowane w beczkach po mocnych trunkach, jak bourbon, whisky, rum czy wino – dodaje właściciel browaru rzemieślniczego i sędzia piwny Marek Kamiński.

kup artykuly platne