Coraz więcej obcokrajowców z ubezpieczeniami społecznymi

 

Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pod koniec marca ubezpieczonych w ZUS było aż 476 tys. obcokrajowców.

– Mamy aktualną informację ZUS dotyczącą cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Ich liczba rośnie. Na koniec 2017 r. było 440 tys. Na koniec marca 2018 roku mamy 476 tys. To pokazuje, że ta praca jest legalizowana, odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne – mówiła Rafalska.

Jak wyliczała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, najwięcej obcokrajowców zgłoszonych do ZUS pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu są Białorusini, na trzecim – Wietnamczycy.

– Do końca maja 2018 roku wydano ponad 152 tys. zezwoleń na pracę i blisko 570 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Nie powinno się jednak zestawiać statystyk dotyczących oświadczeń z tymi z poprzedniego roku, ponieważ od stycznia zmieniły się w tej sprawie przepisy – dodał wiceminister resortu Stanisław Szwed.

W odpowiedzi na dane z ZUS, resort przygotował projekt nowelizacji ustawy o rynku pracy, który przewiduje wydłużenie okresu, w którym cudzoziemcy mogliby pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, do 12 miesięcy. Ma on teraz trafić do konsultacji.

Źródło: